Wow, what a fantastic evening we all had again at the 2019 TBR Awards.  Thank you to all our sponsors for your support and well done to each and every one of those nominated, and our finalists and winners, you all make Tendring great!

We are delighted to announce that this year we raised an incredible £3,261.50 for FaNs (Friends and Neighbours) Network, thank you to all those who helped us achieve this.

So here are our Winners and Finalists for 2019:

Tradesperson of the Year – Winner: Martin Warnes (ML Warnes Plumbing & Gas Services)
Finalists: Justin Grestock (Justin’s Appliance Repairs) and Chris Ridout (Chris Ridout Garden Maintenance)

Start Up Business – Winner: The Vintage Tea Rooms
Finalists: Aleanna Marketing, Barn Farm Drinks and Bruff Cooper

Sustainability and Environment – Winner: Barn Farm Drinks
Finalists: Direct Solutions and Carbon Numbers

Business in the Community – Winner: Great Bromley Cross Community Benefit Society
Finalists: Dura Composites, Entrac and Eyes Open Opticians

Entrepreneur of the Year – Winner: Neil Fright (Carbon Numbers)
Finalists: Tony Harper (Q Group Technology) and Mike Crotty (mc2 Limited)

Customer Excellence – Winner: The Princes Theatre
Finalists: Hoop Hair, Joy and Scott Sheen & Partners

Retailer of the Year – Winner: Clacton Art, Craft & Model Centre
Finalists: Winyl and Little Boat Gifts

Employee of the Year – Winner: Dawn Dellow (Mistley Manor)
Finalists: Michael Burke (Eyes Open Opticians), Steve Little (Clacton Pier) and Helen Bishop (Brightlingsea Community Centre)

Hospitality and Leisure – Winner: The Alma Inn
Finalists: Charnallies Restaurant and The West Cliff Theatre

Employer of the Year – Winner: Gary Smith (Market Field School)  
Finalists: Laura Lewis (N-Tyce Nails) and Kevin Reid ( Prestige Welding & Powder Coating)

Innovation in Design and Technology – Winner: Dura Composites
Finalists: Prestige Welding & Powder Coating, Q Group Technology and Funkeefish

Apprentice of the Year – Winner: The Hoop Hair Apprentices
Finalists: Luke Bissett (George Williams Landscaping) and Daisy O’Brien (CFB Boilers)

Team of the Year – Winner: The Clacton Pier Company
Finalists: Clacton Dental Care, Oaklands Care Home and Ellisons

Health and Wellbeing – Winner: Hawk Farm
Finalists: Purely Dance and GymFit

Judges Award – Winner: Dura Composites
Finalists: Barn Farm Drinks, Hawk Farm and Gary Smith (Market Field School)